Jakie mandaty od 1 grudnia 2021?

przez | 9 października 2021

Jaki mandat 2021 / 2022?

Nowe przepisy w Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie dnia 1 09 2021 roku. Sugestie rządowych zmian obejmują droższe mandaty, punkty karne kasowane czasie dwóch lat i wysokość składki OC uzależnioną od liczby punktów karnych.

Maksymalny mandat podczas kontroli


Przeczytaj jakie największe mandaty można dostać przy pojedynczej kontroli. Podczas jednej kontroli, która kończy się mandatem największa jego wysokość wynosi 5tys. Zł lub 6 tys. Zł w przypadku zbiegu wykroczeń. Pomniejszenie mandatu o 10% w przypadku jego opłaty podczas kontroli (poprzez terminal płatniczy). Wzrost grzywny za wykroczenie drogowe do 30 tyś zł. Czyli kilkukrotnie wyższy mandat. Dotychczas największa jej wysokość to było 5tyś zł.

Mandat za wykroczenie uszkodzenia mienia oraz spowodowanie naruszenia ciała

Kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tyś. Zł jest przewidywana za uszkodzenie mienia przez sprawcę wykroczenia drogowego (czyli praktycznie w przypadku każdej kolizji). Taka sama wysokość grzywny zostanie nałożona za spowodowanie naruszenia ciała poszkodowanego albo rozstroju jego zdrowia, jeśli leczenie trwa mniej niż 7 dni.

Mandat za prędkość

Grzywna za przekroczenie prędkości o ponad 30km/h będzie wynosiła nie mniej niż 1,5 tyś. Zł. Nie ma to żadnego znaczenia czy sytuacja zaistniała w mieście czy w terenie niezabudowanym. W przypadku ponownego tego wykroczenia drogowego w ciągu 2 lat kierowca zostanie ukarany grzywną w wysokości nie mniej niż 3 tyś zł. Zalecamy rozważną i bezpieczną jazdę.

Mandat za wyprzedzanie na pasach

Wysokość mandatu za wyprzedzanie na pasach dla przechodzących osób jest taka sama jak za przekroczenie prędkości, czyli nie mniej niż 1,5tyś zł. Oraz nie mniej niż 4tyś. zł w przypadku powtórnego wykroczenia drogowego w przeciągu 2 lat. Kara grzywny w tej wartości będzie za takie wykroczenia jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który się zatrzymał w celu ustąpienia pieszemu pierwszeństwa. Dodatkową karą jest możliwość sądowego zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku stworzenia realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego.

Wysokie mandaty 2021

Jak widać, przewidywane mandaty na rok 2021 są bardzo wysokie, a to jeszcze nie jest koniec zmian. Zwracajmy uwagę na prędkość oraz przejścia dla pieszych. Nowe przepisy drogowe wchodzą w życie już 1 grudnia tego roku.

Opracowano na podstawie https://megatool.pl/wpisy/jakie-mandaty-od-1-grudnia-2021/